Infineon Technologies FS75R06KE3BOSA1
Part No.:
FS75R06KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 600V 75A 250W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FS75R06KE3BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS75R06KE3BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS75R06KE3BOSA1?
Image FS75R06KE3BOSA1
Part Number FS75R06KE3BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Power - Max 250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.6 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C