Infineon Technologies FS900R08A2P2B31BOSA1
Part No.:
FS900R08A2P2B31BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE PACK2 DRV HYBRID2-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HybridPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
750 V
Current - Collector (Ic) (Max):
900 A
Power - Max:
1546 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.25V @ 15V, 550A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
105 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-HYBRID2-1
1. How to order FS900R08A2P2B31BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FS900R08A2P2B31BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS900R08A2P2B31BOSA1?
Image FS900R08A2P2B31BOSA1
Part Number FS900R08A2P2B31BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series HybridPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 750 V
Current - Collector (Ic) (Max) 900 A
Power - Max 1546 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.25V @ 15V, 550A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 105 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)