GeneSiC Semiconductor FST10020
Part No.:
FST10020
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-249AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFST10020.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 20V 100A TO249AB
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-249AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FST10020 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FST10020 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FST10020?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FST10020.
7.How to contact us to get technical supports, such as FST10020 pin diagram, FST10020 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FST10020 FST100200
Part Number FST10020 FST100200
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-249AB TO-249AB
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A 50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 100 A 920 mV @ 50 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 mA @ 20 V 1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction - -55°C ~ 150°C