Microsemi Corporation FST80150SM5C
Part No.:
FST80150SM5C
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
3-SMD Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFST80150SM5C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V 40A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
3-SMD Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FST80150SM5C on DeepFinds Electronics?
3. Are the FST80150SM5C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FST80150SM5C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FST80150SM5C.
Image FST80150SM5C
Part Number FST80150SM5C
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case 3-SMD Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 mA @ 150 V