IXYS FUE30-12N1
Part No.:
FUE30-12N1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFUE30-12N1.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 30A I4-PAC
Shipping
Inventory:506
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
30 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.37 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ISOPLUS i4-PAC™
1. How to order FUE30-12N1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FUE30-12N1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FUE30-12N1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FUE30-12N1.
7.How to contact us to get technical supports, such as FUE30-12N1 pin diagram, FUE30-12N1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FUE30-12N1
Part Number FUE30-12N1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case i4-Pac™-5
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 30 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.37 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)