Infineon Technologies FZ1000R33HL3BPSA1
Part No.:
FZ1000R33HL3BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 3300V 1000A 1600W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1000 A
Power - Max:
1600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.85V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
190 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1000R33HL3BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1000R33HL3BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1000R33HL3BPSA1?
Image FZ1000R33HL3BPSA1
Part Number FZ1000R33HL3BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1000 A
Power - Max 1600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.85V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 190 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C