Infineon Technologies FZ1200R17KE3B2NOSA1
Part No.:
FZ1200R17KE3B2NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 1200A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1900 A
Power - Max:
8950 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
110 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1200R17KE3B2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1200R17KE3B2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1200R17KE3B2NOSA1?
Image FZ1200R17KE3B2NOSA1
Part Number FZ1200R17KE3B2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1900 A
Power - Max 8950 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 110 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)