Infineon Technologies FZ1200R17KF6CB2NOSA1
Part No.:
FZ1200R17KF6CB2NOSA1
Description:
IGBT MODULE 1700V 1200A
Series:
IHM-B
Packaging:
Tray
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1200 A
Power - Max:
9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
79 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1200R17KF6CB2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1200R17KF6CB2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1200R17KF6CB2NOSA1?
Image FZ1200R17KF6CB2NOSA1
Part Number FZ1200R17KF6CB2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1200 A
Power - Max 9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 79 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)