Infineon Technologies FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1
Part No.:
FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1
Description:
IGBT MODULE 3300V 2000A
Packaging:
Tray
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
2000 A
Power - Max:
14500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max):
12 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
150 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1?
Image FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1
Part Number FZ1200R33KF2CB3S2NDSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2000 A
Power - Max 14500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max) 12 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 150 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C