Infineon Technologies FZ1200R33KF2CNOSA1
Part No.:
FZ1200R33KF2CNOSA1
Description:
IGBT MODULE 3300V 2000A
Packaging:
Bulk
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
2000 A
Power - Max:
14500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):
12 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
150 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1200R33KF2CNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1200R33KF2CNOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1200R33KF2CNOSA1?
Image FZ1200R33KF2CNOSA1
Part Number FZ1200R33KF2CNOSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2000 A
Power - Max 14500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max) 12 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 150 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C