Infineon Technologies FZ1200R45HL3BPSA1
Part No.:
FZ1200R45HL3BPSA1
Description:
IGBT MODULE 4500V 1200A
Series:
IHM-B
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
4500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1200 A
Power - Max:
15000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
280 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1200R45HL3BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1200R45HL3BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1200R45HL3BPSA1?
Image FZ1200R45HL3BPSA1
Part Number FZ1200R45HL3BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 4500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1200 A
Power - Max 15000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 280 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C