Infineon Technologies FZ1800R17HP4B29BOSA2
Part No.:
FZ1800R17HP4B29BOSA2
Description:
IGBT MODULE 1700V 1800A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1800 A
Power - Max:
11500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.25V @ 15V, 1.8kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
145 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
AG-IHMB190
1. How to order FZ1800R17HP4B29BOSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1800R17HP4B29BOSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1800R17HP4B29BOSA2?
Image FZ1800R17HP4B29BOSA2
Part Number FZ1800R17HP4B29BOSA2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1800 A
Power - Max 11500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.25V @ 15V, 1.8kA
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 145 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)