Infineon Technologies FZ1800R17KE3B2NOSA1
Part No.:
FZ1800R17KE3B2NOSA1
Description:
IGBT MODULE 1700V 1800A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
2850 A
Power - Max:
12.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 1.8kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
160 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FZ1800R17KE3B2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ1800R17KE3B2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ1800R17KE3B2NOSA1?
Image FZ1800R17KE3B2NOSA1
Part Number FZ1800R17KE3B2NOSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2850 A
Power - Max 12.5 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 1.8kA
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 160 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C