Infineon Technologies FZ2400R17KE3NOSA1
Part No.:
FZ2400R17KE3NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 2400A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
3200 A
Power - Max:
12500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ2400R17KE3NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ2400R17KE3NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ2400R17KE3NOSA1?
Image FZ2400R17KE3NOSA1
Part Number FZ2400R17KE3NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series IHM-B
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 3200 A
Power - Max 12500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic -
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)