Infineon Technologies FZ3600R17KE3B2NOSA1
Part No.:
FZ3600R17KE3B2NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1700V 3600A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
4800 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
54 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ3600R17KE3B2NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ3600R17KE3B2NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ3600R17KE3B2NOSA1?
Image FZ3600R17KE3B2NOSA1 FZ3600R17KE3B2NOSA1
Part Number FZ3600R17KE3B2NOSA1 FZ3600R17KE3B2NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * IHM-B
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 4800 A
Power - Max - -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - -
Current - Collector Cutoff (Max) - 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 54 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - No
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C (TJ)