Infineon Technologies FZ400R33KL2CB5NOSA1
Part No.:
FZ400R33KL2CB5NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 3300V 750A 4900W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
750 A
Power - Max:
4900 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.65V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
48 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ400R33KL2CB5NOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ400R33KL2CB5NOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ400R33KL2CB5NOSA1?
Image FZ400R33KL2CB5NOSA1
Part Number FZ400R33KL2CB5NOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Discontinued
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 750 A
Power - Max 4900 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.65V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 48 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C