Infineon Technologies FZ800R12KE3HOSA1
Part No.:
FZ800R12KE3HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 800A 3550W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
C
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
800 A
Power - Max:
3550 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
56 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FZ800R12KE3HOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ800R12KE3HOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ800R12KE3HOSA1?
Image FZ800R12KE3HOSA1
Part Number FZ800R12KE3HOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series C
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 800 A
Power - Max 3550 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 56 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)