Infineon Technologies FZ800R12KL4CNOSA1
Part No.:
FZ800R12KL4CNOSA1
Description:
IGBT MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1300 A
Power - Max:
5700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
56 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order FZ800R12KL4CNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ800R12KL4CNOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ800R12KL4CNOSA1?
Image FZ800R12KL4CNOSA1
Part Number FZ800R12KL4CNOSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1300 A
Power - Max 5700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 56 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)