Infineon Technologies FZ800R33KF2CB3S2NDSA1
Part No.:
FZ800R33KF2CB3S2NDSA1
Description:
IGBT MODULE 3300V 1A 9600W
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Power - Max:
9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
100 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order FZ800R33KF2CB3S2NDSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FZ800R33KF2CB3S2NDSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FZ800R33KF2CB3S2NDSA1?
Image FZ800R33KF2CB3S2NDSA1
Part Number FZ800R33KF2CB3S2NDSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
Power - Max 9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 100 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C