GeneSiC Semiconductor G2R1000MT33J
Part No.:
G2R1000MT33J
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsG2R1000MT33J.pdf
Description:
SIC MOSFET N-CH 4A TO263-7
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
G2R™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
3300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 2A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+20V, -5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
238 pF @ 1000 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
74W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-7
1. How to order G2R1000MT33J on DeepFinds Electronics?
3. Are the G2R1000MT33J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of G2R1000MT33J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of G2R1000MT33J.
Image G2R1000MT33J
Part Number G2R1000MT33J
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series G2R™
Package/Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 3300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 20 V
Vgs (Max) +20V, -5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 238 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)