GeneSiC Semiconductor GA20SICP12-247
Part No.:
GA20SICP12-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGA20SICP12-247.pdf
Description:
TRANS SJT 1200V 45A TO247AB
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
Technology:
SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 20A
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3091 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
282W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AB
1. How to order GA20SICP12-247 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GA20SICP12-247 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GA20SICP12-247?
Image GA20SICP12-247
Part Number GA20SICP12-247
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type -
Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 20A
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3091 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 282W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)