Sullins Connector Solutions GBC18DRYS-S93
Part No.:
GBC18DRYS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGBC18DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
18
Number of Positions:
36
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order GBC18DRYS-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GBC18DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GBC18DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GBC18DRYS-S93.
Image GBC18DRYS GBC18DRYS-S734 GBC18DRYS-S93
Part Number GBC18DRYS GBC18DRYS-S734 GBC18DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 18 18 18
Number of Positions 36 36 36
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C