Sullins Connector Solutions GBC25DRTN-S93
Part No.:
GBC25DRTN-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGBC25DRTN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
25
Number of Positions:
50
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order GBC25DRTN-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GBC25DRTN-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GBC25DRTN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GBC25DRTN-S93.
Image GBC25DRTN GBC25DRTN-S734 GBC25DRTN-S93 GBC25DRTN-S13
Part Number GBC25DRTN GBC25DRTN-S734 GBC25DRTN-S93 GBC25DRTN-S13
Series - - - -
Packaging Tube Tray Tray Tube
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 25 25 25 25
Number of Positions 50 50 50 50
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm) 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - Card Extender
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Board Edge, Straddle Mount
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black Black
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C