GeneSiC Semiconductor GC10MPS12-220
Part No.:
GC10MPS12-220
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGC10MPS12-220.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 54A TO220-2
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
SiC Schottky MPS™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
54A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
660pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order GC10MPS12-220 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GC10MPS12-220 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GC10MPS12-220?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GC10MPS12-220.
Image GC10MPS12-220 GC10MPS12-252
Part Number GC10MPS12-220 GC10MPS12-252
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series SiC Schottky MPS™ SiC Schottky MPS™
Package/Case TO-220-2 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 54A 50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 10 A 1.8 V @ 10 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1200 V 10 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F 660pF @ 1V, 1MHz 660pF @ 1V, 1MHz
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Surface Mount
Supplier Device Package TO-220-2 TO-252-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C