GeneSiC Semiconductor GC15MPS12-247
Part No.:
GC15MPS12-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGC15MPS12-247.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 75A TO247-2
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
SiC Schottky MPS™
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 15 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
14 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
1089pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order GC15MPS12-247 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GC15MPS12-247 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GC15MPS12-247?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GC15MPS12-247.
Image GC15MPS12-220 GC15MPS12-247
Part Number GC15MPS12-220 GC15MPS12-247
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series SiC Schottky MPS™ SiC Schottky MPS™
Package/Case TO-220-2 TO-247-2
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 82A 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A 1.8 V @ 15 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 14 µA @ 1200 V 14 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F 1089pF @ 1V, 1MHz 1089pF @ 1V, 1MHz
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2 TO-247-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C