GeneSiC Semiconductor GC2X50MPS06-227
Part No.:
GC2X50MPS06-227
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGC2X50MPS06-227.pdf
Description:
DIODE MOD SIC 650V 104A SOT-227
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
SiC Schottky MPS™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
104A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 50 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order GC2X50MPS06-227 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GC2X50MPS06-227 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GC2X50MPS06-227?
Image GC2X50MPS06-227
Part Number GC2X50MPS06-227
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series SiC Schottky MPS™
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 104A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 50 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C