Rohm Semiconductor GDZT2R5.6
Part No.:
GDZT2R5.6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGDZT2R5.6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 100MW GMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
GMD2
1. How to order GDZT2R5.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GDZT2R5.6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GDZT2R5.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GDZT2R5.6.
7.How to contact us to get technical supports, such as GDZT2R5.6 pin diagram, GDZT2R5.6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GDZT2R5.1 GDZT2R5.6
Part Number GDZT2R5.1 GDZT2R5.6
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series GDZ GDZ
Package/Case 0201 (0603 Metric) 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C