Sullins Connector Solutions GEC30DRYS-S93
Part No.:
GEC30DRYS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGEC30DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
30
Number of Positions:
60
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order GEC30DRYS-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GEC30DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GEC30DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GEC30DRYS-S93.
Image GEC30DRYS GEC30DRYS-S734 GEC30DRYS-S93
Part Number GEC30DRYS GEC30DRYS-S734 GEC30DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 30 30 30
Number of Positions 60 60 60
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C