Sullins Connector Solutions GMC10DRTN-S93
Part No.:
GMC10DRTN-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGMC10DRTN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order GMC10DRTN-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GMC10DRTN-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10DRTN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GMC10DRTN-S93.
Image GMC10DRTN GMC10DRTN-S13 GMC10DRTN-S734 GMC10DRTN-S93
Part Number GMC10DRTN GMC10DRTN-S13 GMC10DRTN-S734 GMC10DRTN-S93
Series - - - -
Packaging Tube Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
Number of Positions 20 20 20 20
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - Card Extender - -
Mounting Type Through Hole Board Edge, Straddle Mount Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black Black
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C