IXYS GMM3X160-0055X2-SMD
Part No.:
GMM3X160-0055X2-SMD
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
24-SMD, Gull Wing
Description:
MOSFET 6N-CH 55V 150A 24SMD
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
24-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
24-SMD
1. How to order GMM3X160-0055X2-SMD on DeepFinds Electronics?
3. Are the GMM3X160-0055X2-SMD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMM3X160-0055X2-SMD?
Image GMM3X160-0055X2-SMD GMM3X160-0055X2-SMDSAM
Part Number GMM3X160-0055X2-SMD GMM3X160-0055X2-SMDSAM
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case 24-SMD, Gull Wing 24-SMD, Gull Wing
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge) 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature - -
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs - -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 10V 110nC @ 10V
Power - Max - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)