Goford Semiconductor GT095N10K
Part No.:
GT095N10K
Manufacturer:
Goford Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGT095N10K.pdf
Description:
N100V, RD(MAX)<10.5M@10V,RD(MAX)
Manufacturer:
Goford Semiconductor
Series:
SGT
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10.5mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
54 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1667 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
74W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order GT095N10K on DeepFinds Electronics?
3. Are the GT095N10K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GT095N10K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GT095N10K.
7.How to contact us to get technical supports, such as GT095N10K pin diagram, GT095N10K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GT095N10K GT095N10K
Part Number GT095N10K GT095N10K
Manufacturer Goford Semiconductor Goford Semiconductor
Series SGT SGT
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc) 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 35A, 10V 10.5mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V -
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1667 pF @ 50 V -
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 74W (Tc) 74W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)