Nichicon GYB1E101MCQ1GS
Part No.:
GYB1E101MCQ1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsGYB1E101MCQ1GS.pdf
Description:
CAP ALUMHYB 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Series:
GYB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order GYB1E101MCQ1GS on DeepFinds Electronics?
3. Are the GYB1E101MCQ1GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GYB1E101MCQ1GS?
Image GYB1E101MCQ1GS
Part Number GYB1E101MCQ1GS
Manufacturer Nichicon
Series GYB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Hybrid
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)