Sensata-Crydom HAC60B150
Part No.:
HAC60B150
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Contactors (Solid State)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHAC60B150.pdf
Description:
SOLID STATE RELAY 600 V
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
HAC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Load Current:
150 A
Voltage - Input:
90 ~ 140VAC
Voltage - Load:
48 ~ 660V
Termination Style:
Stud
1. How to order HAC60B150 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HAC60B150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HAC60B150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HAC60B150.
7.How to contact us to get technical supports, such as HAC60B150 pin diagram, HAC60B150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HAC60B150H HAC60B150-10 HAC60B150H-10 HAC60B150
Part Number HAC60B150H HAC60B150-10 HAC60B150H-10 HAC60B150
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Series HAC HAC HAC HAC
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, Zero Cross AC AC AC, Zero Cross
Load Current 150 A 150 A 150 A 150 A
Voltage - Input 90 ~ 140VAC 90 ~ 140VAC 90 ~ 140VAC 90 ~ 140VAC
Voltage - Load 48 ~ 660V 48 ~ 660V 48 ~ 660V 48 ~ 660V