Monolithic Power Systems Inc. HF900GS-Z
Part No.:
HF900GS-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 11 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHF900GS-Z.pdf
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 14SOIC
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Isolation:
Isolated
Internal Switch(s):
Yes
Voltage - Breakdown:
900V
Topology:
Flyback
Voltage - Start Up:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
10.1V ~ 24.5V
Duty Cycle:
Frequency - Switching:
300kHz
Power (Watts):
1.45 W
Fault Protection:
Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control Features:
Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
14-SOIC-11
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order HF900GS-Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the HF900GS-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HF900GS-Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HF900GS-Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as HF900GS-Z pin diagram, HF900GS-Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HF900GS-Z HF900GS-P
Part Number HF900GS-Z HF900GS-P
Manufacturer Monolithic Power Systems Inc. Monolithic Power Systems Inc.
Series - -
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 11 Leads 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 11 Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Isolation Isolated Isolated
Internal Switch(s) Yes Yes
Voltage - Breakdown 900V 900V
Topology Flyback Flyback
Voltage - Start Up - -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10.1V ~ 24.5V 10.1V ~ 24.5V
Duty Cycle - -
Frequency - Switching 300kHz 300kHz
Power (Watts) 1.45 W -
Control Features Soft Start Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)