Harris Corporation HGT1S12N60B3DS
Part No.:
HGT1S12N60B3DS
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGT1S12N60B3DS.pdf
Description:
IGBT 600V 27A TO263AB
Package/Case:
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
27 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 12A
Power - Max:
104 W
Switching Energy:
304µJ (on), 250µJ (off)
Gate Charge:
78 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/150ns
Test Condition:
480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB
1. How to order HGT1S12N60B3DS on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGT1S12N60B3DS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGT1S12N60B3DS?
Image HGT1S12N60B3DS
Part Number HGT1S12N60B3DS
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 27 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 12A
Power - Max 104 W
Switching Energy 304µJ (on), 250µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 78 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/150ns
Test Condition 480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)