Harris Corporation HGT1S12N60C3R
Part No.:
HGT1S12N60C3R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGT1S12N60C3R.pdf
Description:
IGBT 600V 24A I2PAK
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 12A
Power - Max:
104 W
Switching Energy:
400µJ (on), 340µJ (off)
Gate Charge:
71 nC
Td (on/off) @ 25°C:
37ns/120ns
Test Condition:
480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
I2PAK (TO-262)
1. How to order HGT1S12N60C3R on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGT1S12N60C3R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGT1S12N60C3R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGT1S12N60C3R.
Image HGT1S12N60C3R
Part Number HGT1S12N60C3R
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 24 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 12A
Power - Max 104 W
Switching Energy 400µJ (on), 340µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 71 nC
Td (on/off) @ 25°C 37ns/120ns
Test Condition 480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 37 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)