Harris Corporation HGT1S7N60B3D
Part No.:
HGT1S7N60B3D
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGT1S7N60B3D.pdf
Description:
IGBT 600V 14A TO262
Shipping
Inventory:400
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 7A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
160µJ (on), 120µJ (off)
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/130ns
Test Condition:
480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
21 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-262 (I2PAK)
1. How to order HGT1S7N60B3D on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGT1S7N60B3D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGT1S7N60B3D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGT1S7N60B3D.
Image HGT1S7N60B3D
Part Number HGT1S7N60B3D
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 14 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 7A
Power - Max 60 W
Switching Energy 160µJ (on), 120µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 30 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/130ns
Test Condition 480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 21 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)