Fairchild Semiconductor HGT1S7N60C3D
Part No.:
HGT1S7N60C3D
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGT1S7N60C3D.pdf
Description:
IGBT, 14A, 600V, N-CHANNEL
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 7A
Power - Max:
60 W
Gate Charge:
38 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-262 (I2PAK)
1. How to order HGT1S7N60C3D on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGT1S7N60C3D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGT1S7N60C3D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGT1S7N60C3D.
Image HGT1S7N60C3D
Part Number HGT1S7N60C3D
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 14 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 7A
Power - Max 60 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 38 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)