Harris Corporation HGTD10N40F1S
Part No.:
HGTD10N40F1S
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTD10N40F1S.pdf
Description:
10A, 400V N-CHANNEL IGBT
Package/Case:
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
12 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 10V, 5A
Power - Max:
75 W
Gate Charge:
13.4 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order HGTD10N40F1S on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTD10N40F1S price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTD10N40F1S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTD10N40F1S.
Image HGTD10N40F1S
Part Number HGTD10N40F1S
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V
Current - Collector (Ic) (Max) 12 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 10V, 5A
Power - Max 75 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 13.4 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)