Harris Corporation HGTP10N40C1
Part No.:
HGTP10N40C1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTP10N40C1.pdf
Description:
IGBT 400V 10A TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
17.5 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 20V, 17.5A
Power - Max:
60 W
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order HGTP10N40C1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTP10N40C1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTP10N40C1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTP10N40C1.
Image HGTP10N40C1 HGTP10N40C1D
Part Number HGTP10N40C1 HGTP10N40C1D
Manufacturer Harris Corporation Harris Corporation
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V 400 V
Current - Collector (Ic) (Max) 10 A 17.5 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 17.5 A -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 20V, 17.5A 3.2V @ 20V, 17.5A
Power - Max 60 W 75 W
Switching Energy - -
Input Type Standard Standard
Gate Charge 19 nC 19 nC
Td (on/off) @ 25°C - -
Test Condition - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)