Harris Corporation HGTP10N40E1
Part No.:
HGTP10N40E1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTP10N40E1.pdf
Description:
10A, 400V, N-CHANNEL IGBT
Shipping
Inventory:267
Package/Case:
TO-220-3
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
17.5 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 20V, 17.5A
Power - Max:
60 W
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order HGTP10N40E1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTP10N40E1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTP10N40E1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTP10N40E1.
Image HGTP10N40E1
Part Number HGTP10N40E1
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V
Current - Collector (Ic) (Max) 10 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 17.5 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 20V, 17.5A
Power - Max 60 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 19 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)