Harris Corporation HGTP12N60C3R
Part No.:
HGTP12N60C3R
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTP12N60C3R.pdf
Description:
IGBT 600V 24A TO220-3
Manufacturer:
Harris Corporation
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 12A
Power - Max:
104 W
Switching Energy:
400µJ (on), 340µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
71 nC
Td (on/off) @ 25°C:
37ns/120ns
Test Condition:
480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order HGTP12N60C3R on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTP12N60C3R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTP12N60C3R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTP12N60C3R.
Image HGTP12N60C3R
Part Number HGTP12N60C3R
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 24 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 12A
Power - Max 104 W
Switching Energy 400µJ (on), 340µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 71 nC
Td (on/off) @ 25°C 37ns/120ns
Test Condition 480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 37 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)