Fairchild Semiconductor HGTP20N35G3VL
Part No.:
HGTP20N35G3VL
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTP20N35G3VL.pdf
Description:
IGBT, 20A, 320V, N-CHANNEL
Shipping
Inventory:326
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
380 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 5V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
28.7 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order HGTP20N35G3VL on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTP20N35G3VL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTP20N35G3VL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTP20N35G3VL.
Image HGTP20N35G3VL
Part Number HGTP20N35G3VL
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 380 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 5V, 20A
Power - Max 150 W
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge 28.7 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)