Harris Corporation HGTP7N60B3D
Part No.:
HGTP7N60B3D
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGTP7N60B3D.pdf
Description:
IGBT, 14A, 600V, N-CHANNEL, TO-2
Package/Case:
TO-220-3
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 7A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
160µJ (on), 120µJ (off)
Gate Charge:
37 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/130ns
Test Condition:
480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order HGTP7N60B3D on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGTP7N60B3D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGTP7N60B3D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGTP7N60B3D.
Image HGTP7N60B3D
Part Number HGTP7N60B3D
Manufacturer Harris Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 14 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 7A
Power - Max 60 W
Switching Energy 160µJ (on), 120µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 37 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/130ns
Test Condition 480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 37 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)