TE Connectivity Passive Product HPCR0819AK820RST
Part No.:
HPCR0819AK820RST
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHPCR0819AK820RST.pdf
Description:
RES 820 OHM 10% 2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
HPCR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
820 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Composition:
Ceramic
Features:
High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order HPCR0819AK820RST on DeepFinds Electronics?
3. Are the HPCR0819AK820RST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HPCR0819AK820RST?
Image HPCR0819AK820RST
Part Number HPCR0819AK820RST
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series HPCR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 820 Ohms
Tolerance ±10%
Power (Watts) 2W
Composition Ceramic
Features High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient 0/ -800ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)