Kacon HR723-2A-220VAC
Part No.:
HR723-2A-220VAC
Manufacturer:
Kacon
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHR723-2A-220VAC.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V
Manufacturer:
Kacon
Series:
HR723
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
220VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
250VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching:
Coil Current:
43.6 mA
Coil Type:
Features:
Termination Style:
Screw Terminal
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
Must Release Voltage:
Operate Time:
30 ms
Release Time:
30 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 80°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order HR723-2A-220VAC on DeepFinds Electronics?
3. Are the HR723-2A-220VAC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HR723-2A-220VAC?
Image HR723-2A-220VAC HR723-2A-24VDC HR723-2A-110VAC HR723-1C-24VDC HR723-2C-110VAC
Part Number HR723-2A-220VAC HR723-2A-24VDC HR723-2A-110VAC HR723-1C-24VDC HR723-2C-110VAC
Manufacturer Kacon Kacon Kacon Kacon Kacon
Series HR723 HR723 HR723 HR723 HR723
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail
Coil Voltage 220VAC 24VDC 110VAC 24VDC 110VAC
Contact Rating (Current) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
Switching Voltage 250VAC, 110VDC - Max 250VAC, 110VDC - Max 250VAC, 110VDC - Max 250VAC, 110VDC - Max 250VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching - - - - -
Coil Current 43.6 mA 117 mA 87.3 mA 117 mA 87.3 mA
Coil Type - - - - -
Features - - - - -
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage - - - - -
Must Release Voltage - - - - -
Operate Time 30 ms 30 ms 30 ms 30 ms 30 ms
Release Time 30 ms 30 ms 30 ms 30 ms 30 ms
Operating Temperature -55°C ~ 80°C -55°C ~ 80°C -55°C ~ 80°C -55°C ~ 80°C -55°C ~ 80°C