TE Connectivity Passive Product HSA56R8J
Part No.:
HSA56R8J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHSA56R8J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 10W
Shipping
Inventory:167
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Style:
Solder Lugs
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order HSA56R8J on DeepFinds Electronics?
3. Are the HSA56R8J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HSA56R8J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HSA56R8J.
7.How to contact us to get technical supports, such as HSA56R8J pin diagram, HSA56R8J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HSA56R8J
Part Number HSA56R8J
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series HS, CGS
Package/Case Axial, Box
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 6.8 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)