TE Connectivity Passive Product HSC10018RJ
Part No.:
HSC10018RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHSC10018RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 100W
Shipping
Inventory:146
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Lead Style:
Solder Lugs
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order HSC10018RJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the HSC10018RJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HSC10018RJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HSC10018RJ.
7.How to contact us to get technical supports, such as HSC10018RJ pin diagram, HSC10018RJ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HSC10018RJ
Part Number HSC10018RJ
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series HS, CGS
Package/Case Axial, Box
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 18 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)