TE Connectivity Passive Product HSC1004R3J
Part No.:
HSC1004R3J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHSC1004R3J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 4.3 OHM 5% 100W
Shipping
Inventory:298
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
4.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Lead Style:
Solder Lugs
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order HSC1004R3J on DeepFinds Electronics?
3. Are the HSC1004R3J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HSC1004R3J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HSC1004R3J.
7.How to contact us to get technical supports, such as HSC1004R3J pin diagram, HSC1004R3J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HSC1004R3J
Part Number HSC1004R3J
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series HS, CGS
Package/Case Axial, Box
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 4.3 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)