Microchip Technology HTM6101JA1B-100.0000
Part No.:
HTM6101JA1B-100.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHTM6101JA1B-100.0000.pdf
Description:
DEFENSE APPS MEMS OSC, 100MHZ, L
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
HTM61XX
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
TCXO
Frequency:
100 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
4mA (Typ)
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
1. How to order HTM6101JA1B-100.0000 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HTM6101JA1B-100.0000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HTM6101JA1B-100.0000?
Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-VLGA
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS MEMS
Type TCXO TCXO TCXO TCXO XO (Standard)
Frequency 100 MHz 50 MHz 25 MHz 20 MHz 40 MHz
Function Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable
Output CMOS CMOS CMOS CMOS CMOS
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V
Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 4mA (Typ) 4mA (Typ) 4mA (Typ) 4mA (Typ) 4mA (Typ)
Ratings - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - - - - 4-VLGA (2.5x2)
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)